Κύπελλο Ελλάδας: Πρώτες νίκες για Ηρακλή και Παναχαϊκή (video)

28/10/2014 20:12
Ο Ηρακλής κέρδισε με 2-1 στην έδρα του Εθνικού Σερρών και πέρασε προσωρινά στην κορυφή του ομίλου του, ενώ η Παναχαϊκή κέρδισε με 2-0 τον Φωστήρα στον Ταύρο και ισοβαθμεί στην πρώτη θέση με τον Ολυμπιακό, που έχει παιχνίδι λιγότερο.

Στην κορυφή του 4ου ομίλου του Κυπέλλου ανέβηκε ο Ηρακλής ο οποίος έφυγε με τη νίκη (2-1) από την έδρα του Εθνικού Σερρών χάρη σε δύο γκολ από το πρώτο ημίχρονο.

Κυριακίδης (6’) και Πασά (22’) έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στο «Γηραιό», με τον Εθνικό Σερρών να μειώνει στο 55’ με τον Τσουβαλτσίδη, ωστόσο δεν μπόρεσε να φτάσει στην ισοφάριση, μένοντας χωρίς βαθμό μετά από δύο αγωνιστικές.

Την τελευταία αγωνιστική, ο Ηρακλής θα παίξει στην έδρα του Πλατανιά, ενώ ο Εθνικός Σερρών υποδέχεται τον Λεβαδειακό.

Πρώτη νίκη για Παναχαϊκή

Νίκη και για την Παναχαϊκή, η οποία κέρδισε με 2-0 τον Φωστήρα στον Ταύρο και έπιασε –με παιχνίδι περισσότερο- τον Ολυμπιακό στην πρώτη θέση.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με γκολ του Μαρουκάκη στο 37’, το οποίο δεν έπρεπε να μετρήσει μιας και η μπάλα βρήκε στο χέρι του και κατέληξε στα δίχτυα.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η Παναχαϊκή έμεινε με αριθμητικό μειονέκτημα λόγω αποβολής του Αναστασόπουλου και στο 58’ γλίτωσε την ισοφάριση στο 58’ με τον Κάργα να διώχνει στη γραμμή το σου του Ποτουρίδη.

Τελικώς στο 64’ ο Πατινιώτης διαμόρφωσε το τελικό 2-0 για την ομάδα της Πάτρας η οποία ελπίζει πλέον για την πρόκριση.

Στους 3 βαθμούς η Παναχαϊκή η οποία θα παλέψει για την πρόκριση την τελευταία αγωνιστική στην έδρα του Πανιωνίου. Από την άλλη, ο Φωστήρας έμεινε στον ένα βαθμό και την τελευταία αγωνιστική υποδέχεται τον Ολυμπιακό.