Πριμέρα Ντιβιζιόν: Θρίαμβος για Ρεάλ στο «κλάσικο» (video)

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Θρίαμβος για Ρεάλ στο «κλάσικο» (video)

Αφορά τον αγώνα ΓΡΑΝΑΔΑ - ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ


Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν η νικήτρια στο πρώτο «κλάσικο» της σεζόν, καθώς η «βασίλισσα» κέρδισε με 3-1 την Μπαρτσελόνα, που είχε προηγηθεί με γκολ του Νειμάρ (3’), και μείωσε στον ένα βαθμό τη διαφορά της από την κορυφή. Ρονάλντο (35΄πεν.), Πέπε (50’) και Μπενζεμά (61’) τα γκολ της ανατροπής για τους γηπεδούχους, με τον τελευταίο να είχε και δύο δοκάρια στο 11’!

Τι και εάν βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 3ο λεπτό; Η Ρεάλ έκανε την μεγάλη ανατροπή και πήρε τη νίκη με 3-1 στο «Μπερναμπέου» κόντρα στη Μπαρτσελόνα, μειώνοντας στον ένα βαθμό τη διαφορά τη από την κορυφή.

Ο Νεϊμαρ σόκαρε στο 3ο λεπτό τους γηπεδούχους, ανοίγοντας το σκορ με ωραίο σουτ έπειτα από ασίστ του Σουάρες (έπαιξε για 69 λεπτά), όμως η Ρεάλ αφού δεν κατάφερε να ισοφαρίσει στο 11’ έχοντας διπλό δοκάρι με τον Μπενζεμά, τα κατάφερε στο 35’ με πέναλτι του Ρονάλντο (μετά από χέρι του Πικέ).

Η «βασίλισσα» ολοκλήρωσε στην επανάληψη την ανατροπή, με τον Πέπε να «γράφει» το 2-1 στο 50’ με κεφαλιά, ενώ μετά από αντεπίθεση στο 61’, ο Μπενζεμά διαμόρφωσε το τελικό 3-1, καθώς η Μπαρτσελόνα δεν μπόρεσε ποτέ να επιστρέψει στο ματς.

Το 16ο φετινό του τέρμα στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Ρονάλντο ο οποίος παραβίασε για πρώτη φορά την εστία της Μπαρτσελόνα στη Πριμέρα. Στον αντίποδα, ο Μέσι έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 στο 23’ και στην επανάληψη δεν κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία του όπως και ο Νεϊμάρ.

Ρεάλ Μαδρίτης: Κασίγιας, Πέπε, Ράμος, Ρονάλντο, Κρόος, Χάμες, Μπενζεμά, Μαρσέλο, Καρβαχάλ, Μόντριτς (89’ Αρμπελόα), Ίσκο (83’ Ιγιαραμέντι)

Μπαρτσελόνα: Μπράβο, Άλβες, Πικέ, Μασεράνο, Ματιέ, Τσάβι (60’ Ράκιτιτς), Μπουσκέτς, Ινιέστα (71’ Σέρχι Ρομπέρτο), Σουάρες (69’ Πέδρο), Μέσι, Νεϊμάρ

Το ματς:


Πριμέρα Ντιβιζιόν: Θρίαμβος για Ρεάλ στο «κλάσικο» (video)Ο Λουίς Σουάρες ξεκίνησε βασικός και μετά από δική του πάσα, ο Νεϊμάρ «πάγωσε» το Μπερναμπέου μόλις στο 3ο λεπτό, νικώντας τον Κασίγιας με ωραίο σουτ για το 1-0 της Μπαρτσελόνα.

Μετά το γκολ η Ρεάλ ανέβασε στροφές και είχε τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσει στο 11’, με τον Μπενζεμά σημαδεύει δύο φορές σε λίγα δευτερόλεπτα το δοκάρι του Μπράβο!

Στο 23’ ήρθε η απάντηση για την Μπαρτσελόνα, με τον Σουάρες να βγάζει στο Μέσι ωστόσο αυτός δεν μπόρεσε από κοντά να κερδίσει τον Κασίγιας, ο οποίος απόκρουσε σωτήρια.

Οι Καταλανοί δεν μπόρεσαν να κάνουν το 2-0 και στο 35’ η Ρεάλ κέρδισε πέναλτι μετά από χέρι του Πικέ, με τον Ρονάλντο να ισοφαρίζει σε 1-1 από την άσπρη βούλα. Ήταν το πρώτο γκολ που δέχτηκε η Μπαρτσελόνα στο φετινό πρωτάθλημα.

Το «κλάσικο» ξεκίνησε εντυπωσιακά και στην επανάληψη, με τη «βασίλισσα» να ολοκληρώνει την ανατροπή στο 50’ χάρη σε φοβερή κεφαλιά του Πέπε έπειτα από κόρνερ του Κρόος.

Η Μπαρτσελόνα μετά το γκολ κέρδισε μέτρα και πίεσε τη Ρεάλ για το 2-2, με τον Ράμος να κόβει… σωτήρια τους Μέσι και Σουάρες, ενώ στο 59’ ο Κασίγιας απόκρουσε εντυπωσιακά το μακρινό σουτ του Ματιέ.

Η Ρεάλ άντεξε την πίεση και στο 61’ μετά από εξαιρετική αντεπίθεση των γηπεδούχων (και αφού προηγήθηκε λάθος συνεννόηση των Μασεράνο-Ινιέστα), η μπάλα έφτασε στον Μπενζεμά, ο οποίος αυτή τη φορά βρήκε δίχτυα για το 3-1 της «βασίλισσας».

Σουάρες, Τσάβι και Ινιέστα (τραυματίας) έδωσαν τη θέση τους στους Πέδρο, Ράκιτιτς και Σέρχι Ρομπέρτο αντίστοιχα, με την Μπαρτσελόνα όμως να μην μπορούσε να δημιουργήσει κινδύνους μιας και οι παίκτες της Ρεάλ είχαν κλείσει τους χώρους και είχαν μπλοκάρει τον Μέσι.

Οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα στα υπόλοιπα λεπτά, με το τελικό 3-1 να μένει μέχρι το φινάλε, σκορ που φέρνει τη «βασίλισσα» στο -1 από την κορυφή.





Στοιχεία για τον αγώνα: ΓΡΑΝΑΔΑ - ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ
1Χ2OverUnder1X
8.506.851.151.302.603.79
Ημ. 1Ημ. ΧΗμ. 2GoalNo Goal
7.002.851.401.701.75
0-1 Goals 2-3 Goals 4-6 Goals 7+ Goals
5.502.202.106.00

Σχολιασμός

40 σχόλια:

στις 25/10/2014 20:53
ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΗ Η ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ Ο ΜΕΣΣΙ ΗΤΑΝ ΕΚΤΟΣ ΦΟΡΜΑΣ,Ο ΝΕΥΜΑΡ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΓΚΟΛ ΦΑΝΗΚΕ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΤΥΧΕΡΟ ΛΟΓΩ ΛΑΘΟΣ ΤΟΥ ΚΑΣΙΓΙΑΣ ΚΑΙ Ο ΣΟΥΑΡΕΖ ΗΤΑΝ ΑΦΑΝΤΟΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΝ ΑΝ ΕΠΑΙΞΕ ΒΑΣΙΚΟΣ...ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΜΠΑΡΤΣΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΡΕΑΛ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΛΟ ΓΚΕΛΑΡΕΙ ΜΕ ΟΜΑΔΕΣ ΤΥΠΟΥ ΒΑΓΙΕΚΑΝΟ ΚΤΛΠ..

στις 25/10/2014 20:54
Na Pate Ston Agyristo Eseis Kai O Roufianos Pou Evale To Goal Me Penalty Ante Pia

στις 25/10/2014 20:55
esi na pas sto diaolo

στις 25/10/2014 20:57
paxarae den exete pexi akoma me sovares omades atletico Valencia sevili ktlp opote tha pai to protahlima sti realara

στις 25/10/2014 20:57
vamos reallllllllllll hala madridddddddddd etsi realara mouu

στις 25/10/2014 20:58
vasilias eisai paidaki sto 1o hmi pai3ame mpala htan gamato paixnidh sto 2o afantoi messi neymar suarez tipota iniesta traumatistiki o mesos mas me ta assist ta trela den pirazei h real dikaia kai wraia nikhse mpravo tis apo emena!

στις 25/10/2014 20:59
tha gini mazi gia to protathlima oute I Barcelona oute I real de xeroume an tha to pari opote mi leme mlkies

στις 25/10/2014 20:59
maxi*

στις 25/10/2014 20:59
arias kai epeidh den pai3ame; SPASAME RECOR 9 AGONISTIKON XWRIS NA FAME GOAL PRAGMA POU TO EKANE MONO H BARCELONA STO ISPANIKO PROTATHLIMA ENW ESU POU EPAI3ES ME SOSIEDAD 4-2 EXASES! EMEIS TOULAXISTON XASAME TO 1O MATCH APO ESAS TIN KALUTERH OMADA TIS ISPANIAS MAZI ME EMAS POU EIMASTE!

στις 25/10/2014 20:59
min leme oti na ne :) file!

στις 25/10/2014 21:00
3-1 Em τι νομίζανε ότι θα έφευγαν με το τρίποντο. Καθαρό πέναλτι ήταν, Ο Μέσι όντως εκτός ήταν και η μπαρτσελόνα που και που πίεζε. Μπράβο Ρεαλάρα έχουμε υπερδύναμη και τι δείχνουμε παντού. Ο Σουάρεζ καλά έπαιξε αλλά όχι όσο έπρεπε! Δίκαια η νίκη υπέρ μας!

στις 25/10/2014 21:00
einai kai auto APO TWRA DEN 3 EREI KANEIS TIPOTA MIN KANETE SAN PAIDAKIA ARXH EINAI AKOMA H DHMOSIOGRAFOI PRIZOUN ARXIDIA ME TO -4 KAI -7 KAI SKATA MPLE GIA DHMOSIOTITA OLA ALLAZOUN GRIGWRA!

στις 25/10/2014 21:01
δεν πειράζει το πρωτάθλημα ξέρετε που θα πάει.

στις 25/10/2014 21:01
για να μπαινουν τα πραματα στη θεση τους...

στις 25/10/2014 21:03
simfono file barca !

στις 25/10/2014 21:07
xxaaxaxa pos epese o pike etsi oute termatofilakas xaaxxaxaxaxa

στις 25/10/2014 21:07
e etsi einai file..arias prizoun arxidia klasika epeidh einai megales omades barca kai real gia auto kai an xasoun h nikisoun m kati hdiafora panta 1o comment se dhmosieuma to vgazoun PRIXTES TA BBC KAI OLOI!

στις 25/10/2014 21:13
Pieze H Omada Mas Kai Egw Dikaiologhmena Fwnazw Giati Kladeuoun Ta Kladeuthria H Real Mandritis Eprepe O Suarez Na Arxizei Na Dagkwnei Enan Enan Na Dw Meta Posoi Den Tha Ton XanaPiezane Apo Tous Antipalous ;)

στις 25/10/2014 21:18
tha to pigenane mesa kai tha efevge apo ti Barcelona

στις 25/10/2014 21:25
Tzakonatsis

στις 25/10/2014 19:17

ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙ Η ΜΠΑΡΣΕΛΟΝΑ 1Χ ΡΕΑΛ 1.90 ΑΠΟΔΟΣΗ

Tzakonatsis

στις 25/10/2014 19:17

ΣΤΟ 18'

ΜΠΡΑΒΟ ΡΕΑΛ

στις 25/10/2014 21:32
δικαια νικη της ρεαλ αλλα πιο πολυ χαιρομαι γιατι ο ξαδερφος μου με 4.50 επαιξε 3-1 σκορ και πηρε 65 ευρω!

στις 25/10/2014 21:59
bravo tou kai kali sinexia sta tamia tou

στις 25/10/2014 22:00
DIKEA NIKHSE H REAL PAIDIA, ALLA ENA MATS EINAI, TAMEIO KANOUME STO TELOS TIS XRONIAS EXEI DROMO AKOMA DN XASAME TPT

στις 25/10/2014 22:03
ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗ Η ΡΕΑΛ.ΘΕΛΕΙ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΔΕΣΕΙ Η ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ ΤΡΙΑΔΑ ΜΕΣΣΙ,ΝΕΙΜΑΡ ΚΑΙ ΣΟΥΑΡΕΖ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Η ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ.Ο ΤΣΑΒΙ ΚΑΙ Ο ΙΝΙΕΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ...ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΑ ΠΑΛΛΗΚΑΡΙΑ.ΔΕΝ ΤΡΑΒΑΝΕ.ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ ΤΟΥ ΕΝΡΙΚΕ ΠΟΥ ΕΒΑΛΕ ΑΡΧΙΚΑ ΤΟΝ ΤΣΑΒΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΝ ΡΑΚΙΤΙΤΣ.ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΜΥΝΑ ΜΠΗΚΕ ΚΑΙ Ο ΠΙΚΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΗΓΥΡΙΑ.ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΧΩΡΙΣΜΟ ΜΕ ΤΗΝ ΣΑΚΙΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΕΙ ΓΡΑΨΕΙ ΣΤΑ ΠΑΠΑΡΙΑ ΤΟΥ ΟΛΑ.ΣΕΡΝΕΤΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ.ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ Η ΡΕΑΛ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΣΗ ΚΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΤΑΙ Η ΟΜΑΔΑ.ΣΤΗΝ ΑΜΥΝΑ ΕΧΕΙ ΚΙ ΑΥΤΗ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑΚΙΑ ΤΗΣ ΑΛΛΑ ΚΑΘΑΡΙΖΟΥΝ ΟΙ ΜΕΣΟΕΠΙΘΕΤΙΚΟΙ.ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΔΡΟΜΟ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕ ΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΡΕΑΛ.

στις 25/10/2014 22:18
Δεν ημουν καθολου αγχομενος ηξερα οτι θα νικησουμε και φυσικα αυτο εγινε!! μπραβο ρεαλαρα,τυχερο το γκολ του νευμαρ θα ελεγα και δεν ακουω κουβεντα για το πεναλτυ ηταν καθαροτατο..κακος κρινεται τον σουαρες ηταν πρωτο του παιχνιδι και το μονο που εχω να πω ειναι οτι εχουμε ακομα δρομο για το πρωταθλημα οποτε καλυτερα να μην λεμε μεγαλα λογια!!! HALA MADRID!!!<3

στις 25/10/2014 23:02
ANTE GEIA!!!POUTSA PALI!!!

στις 25/10/2014 23:20
me apla logia megali mpala megali poutsa... vasilisa tis europi real madrid tpt alo kalinixta k perastika

στις 25/10/2014 23:28
poutsa mexri ta autia. apla pragmata...

στις 26/10/2014 06:51
βασιλιας τις ευρωπης η ρεαλ χαχαχχαχαχαχαχα!!!!!!!!

στις 26/10/2014 10:12
realara mou sygxaritiria!!!

στις 26/10/2014 12:05
P.O.U.T.SA

στις 26/10/2014 12:06
nafpliogate7

στις 24/10/2014 14:09

2 γαμα τους μπαρτσα

στις 26/10/2014 12:07
djicehartBEST

στις 24/10/2014 06:01

BARCELONA THE BEST TEAM IN THE WORLD (2)

στις 26/10/2014 12:07
tzogadoros99

στις 24/10/2014 15:39

2 μπαρτσα το περνει ανετα

στις 26/10/2014 12:08
luko

στις 25/10/2014 14:46

μπαρτσαααααα πελατησα μας η puta real οπως κ ο λαγος αυριο 0-4 η μπαρτσα αποψε , και 4-0 οι λαγοι αυριο παιχτε να τα παρετε χοντρα puta real k gau lagoi

στις 26/10/2014 12:09
ratatoulis

στις 25/10/2014 18:21

2 re .... Kouvanoi tha iste osoi pate ston asso .. Kouvanoiiiiiiiiiiiiiii!!

στις 26/10/2014 12:09
AAX0AX0AX0AX0 KAIMENOI~!!!! EXO 4 SELIDES TETIA ! AX0AX0AX0AX0 ZOA PARTE MIA POUTSA

στις 26/10/2014 12:16
ka9ara h mh ka9ara penalty , pantws o CR exei gamh9ei sta penalty

στις 26/10/2014 12:35
AUTOS S FTEEI GIA TO XERI TOU PIKE? AXAXAXAX KLAPSTE

στις 26/10/2014 15:21
REAL SAGAPWWWW <3 <3 <3

Πείτε τη γνώμη σας:

Για τη συμμετοχή σας στη συζήτηση απαιτείται εγγραφή.