Τσάμπιονς Λιγκ: Εφτάρα η Σαχτάρ, πρώτη η Πόρτο (video)

22/10/2014 00:47
Με τον Λουίς Αντριάνο να πετυχαίνει 5 γκολ (!), η Σαχτάρ κέρδισε με 7-0 την ΜΠΑΤΕ στο Μπορίσοφ και έγινε η πρώτη ομάδα στο Τσάμπιονς Λιγκ που σημειώνει 6 γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Πρώτη θέση για Πόρτο, 2-1 τη Μπιλμπάο του Βαλβέρδε.

Σε μεγάλη ημέρα βρέθηκε η Σαχτάρ, η οποία διέλυσε με 7-0 την ΜΠΑΤΕ στο Μπορίσοφ και ανέβηκε στη δεύτερη θέση του ομίλου της.

Οι Ουκρανοί ήταν… ασταμάτητοι, σκοράροντας 6 γκολ στο πρώτο ημίχρονο (ρεκόρ στη διοργάνωση), με τον Λουίς Αντριάνο να πετυχαίνει τα τέσσερα (28 πεν., 37’, 40’, 44’), ενώ τα άλλα δύο γκολ σημείωσαν οι Τεξέιρα (11’) και Ντάγκλας Κόστα (35’).

Στην επανάληψη ο Λουίς Αντριάνο πέτυχε και 5ο γκολ με πέναλτι (82’) για το τελικό 7-0, με τον Βραζιλιάνο να γίνεται ο δεύτερος μετά τον Μέσι που πετυχαίνει 5 γκολ σε παιχνίδι Τσάμπιονς Λιγκ.

Νίκη και πρώτη θέση για Πόρτο

Στο άλλο παιχνίδι, η Πόρτο κέρδισε με 2-1 την Μπιλμπάο και έφτασε τους 7 βαθμούς στον όμιλο.

Οι «δράκοι» προηγήθηκαν στο 44’ με γκολ του Ερέρα, και παρότι η ομάδα του Βαλβέρδε ισοφάρισε στο 58’ με τον Φερνάντεζ, ο Κουαρέσμα διαμόρφωσε το τελικό 2-1 στο 78’.