Τσάμπιονς Λιγκ: Εξάρα η Τσέλσι, ματσάρα στο Γκέλζενκιρχεν (video)

22/10/2014 00:16
Κανένα πρόβλημα δεν συνάντησε κόντρα στη Μάριμπορ η Τσέλσι, η οποία κέρδισε με 6-0 στο Λονδίνο, ενώ στη Γερμανία, η Σάλκε κέρδισε με 4-3 την Σπόρτινγκ με ανύπαρκτο πέναλτι στο 90+3’.

Άνετη νίκη με 6-0 επί της Μάριμπορ πήρε η Τσέλσι η οποία διατηρήθηκε στην κορυφή του ομίλου με 7 βαθμούς.

Οι «μπλε» άνοιξαν το σκορ μόλις στο 13ο λεπτό με γκολ του Ρεμί ο οποίος τραυματίστηκε και άφησε τη θέση του στον Ντρογκμπά, με τον έμπειρο επιθετικό να «γράφει» το 2-0 με πέναλτι στο 23’.

Στο 31’ ο Τέρι ανέβασε ακόμα περισσότερο τον δείκτη του σκορ, ενώ στο 54’ ο Βίλερ με αυτογκόλ «έγραψε» το 4-0. Ο Τσεχ που αντικατέστησε τον Κουρτουά έπιασε πέναλτι του Ιμπραίμι στο 64’ και ο Αζάρ με δύο γκολ (77’ πεν., 90’) διαμόρφωσε το τελικό 6-0.

Ματσάρα με νικήτρια τη Σάλκε στο 90+3'

Στο άλλο παιχνίδι, η Σάλκε κέρδισε με 4-3 την Σπόρτινγκ στο Γκέλζενκιρχεν και έκανε σημαντικό βήμα για την κατάκτηση μίας εκ των δύο πρώτων θέσεων του ομίλου.

Μεγάλο παιχνίδι, με την Σπόρτινγκ να ανοίγει το σκορ στο 17ο λεπτό με γκολ του Νάνι, όμως στο 33’ ο Μαουρίσιο αποβλήθηκε και αμέσως μετά ήρθε η ισοφάριση, με τον Ομπάσι να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 34’.

Η ομάδα του Ντι Ματέο εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα και πέτυχε δύο γκολ για το 3-1 με τους Χούντελααρ (50’) και Χέβεντες (60’), όμως η Σπόρτινγκ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 3-3 με δύο γκολ του Αντριέν Σίλβα (64’, 78’).

Ωστόσο στις καθυστερήσεις ο διαιτητής έδωσε ανύπαρκτο πέναλτι, με τον Τσούπο-Μοτινγκ να «γράφει» το τελικό 4-3 υπέρ της Σάλκε στο 90+3’.